Historie zámku - Zámek Poruba
Historie zámku
Porubský zámek byl vystavěn v roce 1573 Ondřejem Bzencem z Markvartic na základech původní tvrze, která na těchto místech stála. Ondřej Bzenec dokončil stavbu zámku jako své porubské sídlo a stal se v roce 1578 vrchním hejtmanem Opavského knížectví. Následujícího roku 1579 byl zákeřně zavražděn a rozsáhlé panství po něm zdědil jeho synovec Kryštof Bzenec, který ještě téhož roku zámek a ves Porubu odprodal svému švagrovi Jindřichu Vaneckému z Jemničky za 7 000 zlatých.
Po Jindřichu Vaneckém před rokem 1625 zdědil zámek a panství jeho syn Zikmund Václav. Zikmundova dcera Ludmila Konstancie dala zámek a ves Porubu věnem svému manželovi Jiříku Fridrichu Skrbenskému z Hříště, který zámek a Porubu prodal roku 1689 Václavu hraběti Oppersdorfovi, který před rokem 1720 odprodal celé své panství hraběti Jindřichu Vilému Vlčkovi z Dobré Zemnice.
Jeho potomek Vilém se stal vyslancem u dvora Petra Velikého a byl maršálem císařských vojsk. Poněmčil své jméno na Wilczek. Rod Wilczků vlastnil tento zámek a panství Porubské až do roku 1943.
Bombardováním v roce 1945 byl zámek velmi poničen. Po jeho dílčí opravě zámek sloužil jako Lidová škola umění. V roce 1989 byl vydán demoliční příkaz, neboť hrozilo jeho zřícení. Pravé křídlo zámku, kde dnes stojí budova kolonády, bylo demolicí v roce 1989 srovnáno do základů se zemí.
Počátkem roku 1990 zničil rozsáhlý požár levé křídlo zámku. V následujícím roce 1991 započala obnova jeho novým majitelem Statisem Prusalisem. Rekonstrukci a záchraně této kulturní památky věnoval 26 let svého života. Dne 13.8.2016 zámecký pán Statis Prusalis zesnul.
Po dědickém řízení a řádném vyrovnání podílu pozůstalým, se jedinou majitelkou Zámku Poruba stala jeho manželka Dimitra Prusali, která se stará společně se svými třemi dcerami Sofií, Elisavet a Marií o zachování a kulturní rozkvět této památky. Tímto pokračuje v díle svého manžela, zachránce zámku.
Zámek Poruba je registrován pod číslem 8-236 a je druhou nejstarší budovou v Ostravě.